פורטל מידע לתחומי הכלכלה והפיננסיים
חדשות ועדכונים מהעולם הכלכלי פיננסי

מדוע כדאי לרכוש דירה להשקעה?

שוק הנדלן וההתפתחויות השונות בו מהווים תמיד את אחד הנושאים החמים בארץ, הן כשמדובר בבתים למגורים והן כשמדובר בחיפוש דירה להשקעה.

בשנים האחרונות ניכרת מגמה של מעבר מהשקעה בשוק ההון להשקעות בנדלן, בין אם בישראל ובין אם במקומות שונים מעבר לים (כשהאופציות המבוקשות ביותר הן ארה"ב, ברלין ומקומות מסוימים במזרח אירופה). אמנם בארץ מחירי הדירות גבוהים מאוד כמעט בכל מקום, ויש אף המדברים על היווצרותה של בועת נדלן מסוכנת, וגם בחו"ל ישנם לא מעט מוקשים מהם חובה להיזהר, אולם עדיין דירות מהוות אפיק כדאי להשקעה, וזאת מהסיבות הבאות:

1. בגלל המנעד הרחב של האפשרויות

"דירה להשקעה" היא מונח רחב יריעה שכולל תחת כנפיו דירות בכל רחבי הארץ, בין אם קטנות ובין אם גדולות, וכן דירות בחו"ל (כשביותר ויותר מדינות פועלות חברות ישראליות המתמחות בהשקעה בנדלן וניתן להשקיע דרכן, וכמובן שניתן גם לאתר באופן עצמאי הזדמנויות מוצלחות – לא מעט בזכות האינטרנט והמידע הרב ויקר הערך שהוא מנגיש לנו).
בנוסף ניתן להשקיע בדירה גם באמצעות קרנות השקעה המתמחות בכך, ובפרט בקרנות המשקיעות בפרויקטים של תמ"א 38 – אופציה זו מאפשרת גם למי שרוצה להשקיע סכומים קטנים יחסית (50-100 אלף שקל) ליהנות מרווחים נאים, ומהירים.

רכישת דירה להשקעה

2. בגלל שידע והשקעה בחיפוש מניבים הזדמנויות משתלמות באמת

בניגוד לשוק ההון, שבו גם בעלי ידע וניסיון מתקשים לדעת איזו מנייה ספציפית או איזו קרן תספק למשקיעים בה תשואה מרשימה, הרי שבתחום הנדלן לידע יש תמורה, והמשוואה "מי שטורח בערב שבת אוכל בשבת" תקפה במיוחד – מי שמשקיע בלימוד השוק ובזיהוי המגמות הרלוונטיות בו בנקודת הזמן הספציפית בה הוא מחפש דירה להשקעה יהנה מתשואה גבוהה (כשלמשל בחו"ל מומלץ למצוא נכסים ראויים דרך חברה המתמחה בהשקעות בנדלן).
עוד כדאי לציין בהקשר זה שבישראל דירה להשקעה בפריפריה עשויה להתגלות כאופציה טובה הרבה יותר מדירה בלב תל אביב, למרות שלכאורה קל יותר להשכיר דירה במרכז הארץ, ועל אף מחירי השכירות הגבוהים במיוחד באזור זה. בשנים האחרונות, כך על פי מחקרים שונים, הערים שבהן דירות להשקעה הניבו את התשואה הגבוהה ביותר היו עכו, עפולה, חיפה והקריות, באר שבע, טבריה ורמלה – שבהן ניתן היה ליהנות מתשואה ממוצעת של 5-5.5% בעוד בתל אביב וערים אחרות בגוש דן (קרית אונו, גבעתיים, רעננה, רמת השרון ועוד) התשואה נעה בין 3% ל- 4%.

3. בגלל שדירה להשקעה היא נכס ממשי

אנחנו חיים בעולם שהופך ליותר ויותר וירטואלי, כשחלק הולך ומתרחב מחיינו מתנהל באינטרנט או קיים אך ורק במחשב זה או אחר, ודווקא בשל כך ישנו יתרון לבית – שהרי גם כשאנחנו מחפשים אפיק להשקעה אנחנו זקוקים לתחושת ביטחון ולידיעה שיש לנו נכס פיזי שאפשר לראותו בעין (מה גם שבישראל, למרות הצהרות פוליטיקאים שונים על נחישות לביצוע שינויים בשוק הנדלן המחירים רק ממשיכים להאמיר).

למידע נוסף בנושא לחצו כאן