פורטל מידע לתחומי הכלכלה והפיננסיים
חדשות ועדכונים מהעולם הכלכלי פיננסי

מדריך לסוחר המתחיל בבורסה

מניות, אגרות חוב, קרנות נאמנות, תעודות סל, שיטות ניתוח שונות, רמות מחירים קריטיות ועוד ועוד – המסחר הבורסאי ושוק ההון בכלל מהווים עולם ומלואו, מלא במושגים ובגורמים שונים אשר את כולם כדאי להכיר על מנת להצליח.

עבור הסוחר המתחיל – גבר או אישה אשר החליטו כי הם מעוניינים לפעול בבורסה ולנסות לסחור באופן רציני, הצפת המידע הזו עלולה להיות מרתיעה. להלן מדריך בסיסי – כיצד לגשת למסחר הבורסאי ולעיסוק בתחום באופן רציני ושקול, במטרה להתאקלם בתחום במהרה ובנוחות, ולנסות וגם להצליח ולהרוויח לאורך זמן.

 

היכרות ראשונית ובסיסית רחבה ומעמיקה ככל הניתן 

מסחר בבורסה

הנקודה הראשונה והחשובה ביותר היא להבין למה אתם נכנסים – כאמור, מדובר בתחום עשיר ביותר ורחב יריעה, המתפרס על פני עולם שלם של מילוני משקיעים, חברות, בתי עסק, בנקים, גופי מסחר, מנגנוני בקרה ופיקוח וכו'. על מנת להבין היכן אתם נמצאים ולהתחיל לשחות בים העצום הזה, כדאי שתתחילו בביצוע היכרות ראשונית מעמיקה ומושכלת ככל הניתן.

על מנת לעשות זאת ניתן ואף רצוי להשתתף בקורס לימודי שוק ההון (ניתן למצוא קורסים בסיסיים כאלו גם במתכונת המאפשרת גם לעובדים במשרה מלאה ולבעלי משפחות להשתתף). גם אם אתם בוחרים שלא ללכת לקורס מסודר, התחילו את פעילותכם בתחום בלימוד עצמי ומחקר מקיף – נסו להבין את כל המושגים השגורים שאינכם מבינים עדיין לעומק, קראו כתבות במסופים כלכליים והתנסו במערכות מסחר מדומות לפני שאתם מסכנים כסף ממשי.

 

פעלו על פי תכנית עבודה מסודרת

במקביל לרכישת ההשכלה המתאימה וההיכרות הראשונית עם התחום, התחילו בבניית תכנית עבודה מסודרת ומפורטת. התייחסו לעניין כאל תכנית עסקית שהייתם כותבים עבור עסק חדש שאתם מקימים. מומלץ שתכנית העבודה שלכם תכלול יעדים מוגדרים ומתוארכים (פחות או יותר), כולל פירוט אודות שיטות המסחר בהן אתם מתכוונים לנקוט, יעדי רווח, רמות הפסד מקסימאליות וכו'.

תכנית העבודה יכולה להיות גמישה ולהשתנות ולהתעדכן במקביל למתרחש בפועל, אך נסו להגדיר מראש תכנית מפורטת ומחושבת כמה שיותר, ושאפו להיצמד אליה ולא לשנות אותה יותר מדי.

 

הפסדים הם חלק מהעניין – הכינו עצמכם נפשית

אי אפשר לפעול לאורך זמן בבורסה בלי להפסיד מדי פעם. התכוננו לכך כמו שצריך, על מנת שלא תהיו מופתעים ומאוכזבים כאשר זה יקרה בפועל. במקביל, הכינו את עצמכם גם לכך שלא כל רווח אומר שאתם בדרך למיליונים וכי תמיד כדאי להיות זהירים ורגועים. לפסיכולוגיה תפקיד עצום במסחר בורסאי, ונדרשת הכנה ועבודה מעמיקה בהקשר זה.

 

השתמשו בכלים שרכשתם

ללמוד כלים חדשים זה טוב ויפה, אך צריך לזכור להשתמש בהם ולשלב אותם בפעילותכם השוטפת. נסו להכניס כל כלי משמעותי שאתם לומדים לפעילות המסחר היומיומית שלכם, גם אם זה רק "בקטנה". כך תבנו לעצמכם לאט לאט ניסיון ויכולת שימוש במגוון רחב של כלים, מה שיסייע לכם בטווח הארוך.

 

העקביות הכרחית

סגלו לעצמכם כמה שיטות/טקטיקות מרכזיות, ונסו לעבוד עימן לאורך זמן. אל תשנו טקטיקה או אסטרטגיה בכל פעם שמשהו לא מצליח רק על ידי עקביות לאורך זמן תוכלו לבחון באמת שיטה או טקטיקה מסוימת, ולהבין אם היא עובדת.