פורטל מידע לתחומי הכלכלה והפיננסיים
חדשות ועדכונים מהעולם הכלכלי פיננסי

מה ההבדל בין עוסק מורשה לפטור?

כל מי שבחר לצאת מהעולם הנוח והנעים של השכירים, נתקל בעולם מושגים חדש ומבלבל שמהווה חלק בלתי נפרד מעולמו של כל עצמאי. כל מי שהבין שלא מתאים לו לבלות יום שלם במשרד רק כדי להיתקע שעה בפקקים בדרך הלוך ועוד שעה וחצי בדרך חזור, כנראה בשלב כזה או אחר בחייו יהפוך לעצמאי. אך חשוב להבין כי גם עולמו של העצמאי המתחיל שרק פתח עסק חדש, לא בדיוק נראה כמו בפנטזיה. לא תמיד הישיבה עם הלפטופ בבית קפה היא מרגיעה ונינוחה כמו שחשבתם, וכאשר אין משכורת קבועה ומובטחת בסוף החודש הדברים מתחילים להיות רגישים יותר. אך מי שהחליט לקפוץ למים העמוקים, צריך קודם כל להבין האם הוא נחשב לעוסק מורשה או פטור.

מהו עוסק פטור וכיצד הוא שונה מכל סוג אחר של עוסק?

עוסק פטור עוסק מורשה

למעשה, עוסק פטור הוא אדם שהקים עסק בעל מספר ח.פ. הזהה למספר הזהות שלו. מדובר בעסק קטן בעל היקף פעילות שנתית מוגבלת שלרוב אינו מעסיק עובדים אחרים ואינו משלם או מזדכה על מע"מ. לרוב מדובר בעצמאיים הנמצאים בתחילת דרכם, כאשר העסק עדיין בחיתוליו ואינו מרוויח את הסכומים הרצויים. ברוב הפעמים העסק ימשיך לגדול ולהתפתח, וכתוצאה מכך היקף הפעילות השנתית שלו תגדל ועם הזמן הוא יהפוך לעוסק מורשה. אך ישנם עצמאיים שנשארים בתחום העוסק הפטור לאורך זמן ואין להם בעיה עם ההכנסה שלהם. דוגמא לעצמאיים מסוג זה הם מאמני כושר, מורים ליוגה, מורים לנגינה על פסנתר או על גיטרה למשל, קוסמטיקאיות וכדומה. עוסק זעיר הוא למעשה שם נרדף לעוסק פטור, מדובר באותם התנאים ואותם ההגבלות בדיוק. לעומת זאת, עוסק מורשה הוא עצמאי בעל עסק עם היקף פעילות גבוה ממה שנקבע בחוק (סכום זה משתנה אחת לתקופה) ולכן הוא נאלץ לשלם מע"מ ויכול להזדכות על מע"מ מהוצאות העסק שלו. מדובר בעצמאיים בעלי עסקים גדולים יותר כגון ספרים בעלי מספרה מוצלחת, מאמני כושר בעלי כמות לקוחות מכובדת ביותר, קוסמטיקאיות מוכשרות בעלות היקף עבודה גדול יותר וכדומה. לעוסק המורשה יש מחזור עסקאות בלתי מוגבל, הוא מנפיק חשבונית מס (לעומת העוסק הפטור המנפיק קבלות) והוא מחויב להגיש דוח תקופתי, בעוד העסוק הפטור מחויב להגיש אך ורק דוח שנתי.

לסיכום, כל עצמאי חייב לפתוח תיק במס הכנסה בהתאם להיקף הפעילות של העסק שלו. ככל שהיקף הפעילות יהיה גבוה יותר, כך יש צורך להיעזר ברואה חשבון או ביועץ מס לצורך ההתנהלות מול הרשויות השונות. אנשי מקצוע אלו מכירים את התחום ויודעים כיצד להתנהל ואילו דוחות יש להגיש בהתאם למצב. מי שלא מכיר את המערכת מבפנים, עלול לשגות בעת מילוי הדוחות, דבר שיתבטא באי נעימות מתמשכת עם הרשויות השונות. לכן תמיד מומלץ להיעזר באיש מקצוע כדי להימנע מאי הבנות עתידיות.

למידע על פתיחת עוסק מורשה עם אתר UCAN2